درمان چاقی موضعی

مقدمه
اضافه وزن ندارید ولی یک قسمت از بدنتان چاق است و این چاقی به ورزش و رژیمهای متفاوت  جواب نمی دهد ؟ اگر این طور است روخوانی این مطالب شاید سودمند باشد.

چاقی موضعی بیشتر در قسمت شکم, پهلو, پشت, ران, بازو, زانو و یا غبغب دیده می شود. درگذشته عمل لیپوساکشن برای رفع این مشکل استفاده می شد. در این عمل ابتدا چربی مورد نظر با استفاده از حرکت متعدد یک لوله فلزی یا با استفاده از امواج اولتراسونیک خورد و له می شود و سپس چربی نیمه مایه  با استفاده ازمکش از طریق لوله باریک به اسپیراتور به خارج از بدن منتقل می شود. با توجه به نقاط ضعف درنتایج و بروز عوارض جدی  این شیوه درمانی, سعی در ابداع روشهای جدیدتری شده است که این نوشته ارزیابی یکی از انها می باشد.

با استفاده از لیپولیز که در سال 2006 توسط سازمان غذا و داروی امریکا به تایید رسیده از نور لیزر برای متلاشی کردن سلولهای چربی استفاده می شود. بزرگترین مطالعه که شامل 534 عمل روی 334 بیمار در فرانسه انجام شده با استفاده از لیزر 980 نانو متری دییود در سال 2007 به نام اقای رینود و همکاران به چاپ رسیده و در اینترنت در دسترس می باشد. در این نوشته بیشتر به این مقاله استناد می شود. ادعا می شود که با استفاده از این روش نتایج بهتری شامل کاهش شلی  و ناهمواری پوست بدست می اید و کاهش درد و کبودی و اسیب به پوست و باز گشت سریع به کار و سایر فعالیتها از دیگر مزایای آن می باشد.

lipoFa1

بی حسی موضعی

این عمل سرپائی با استفاده از بیحسی موضعی از نوع “تومسنت” انجام می شود. سرم نمکی مخلوط با داروی بیحسی  و ادرنیلین تحت فشار توسط سوزن به زیر پوست تزریق می شود. ادرنیلین سبب انقباض رگها می شود. این روش بیحسی بدون تردید عوارض کمتری از بیهوشی عمومی دارد چرا که بیمار هوشیار است و میتواند حین عمل  با جراح همکاری کند و در لحظه پایان عمل تحرک داشته باشد. کاهش جذب داروی بیحسی به سیستم گردش خون بعلت اماس و تاثیر ادرنیلین دیده می شود . این پدیده این امکان را فراهم می سازد  که از مقادیر بیشتری از داروی بیحسی, که در شرایط غیر تومسنت  مجاز نمی باشد, استفاده نمود بدون انکه بیمار دچار عوارض مسمومیت شود.در این روش کاهش چشم گیر در خونریزی ملاحظه می شود. بعلت کندی در جذب و حضور طولانی تر داروی بی حسی,  کنترل درد تا 12 ساعت بعد از عمل ادامه دارد. بعد از انجام “تومسنت” معمول است که به مدت 20 دقیقه صبر نمود تا محل عمل کاملا بی حس شود.در عکس زیر مایع تومسنت در چربی دیده می شود

تاباندن نور لیزر به داخل چربی

 ابتدا لوله فلزی1 میلی متری به نام “کانولا”  به لایه عمقی چربی زیر پوست هدایت می شود. سپس فیبر نوری را به داخل کانولا وارد نموده به اندازه ای  که انتهای فیبر حدود 2 میلی متر از نوک کانولا بیرون باشد. نور لیزر اکنون از طریق فیبر نوری به داخل نسوج تابانده می شود و کانولا با حرکات ارام با سرعت 100  میلی متر در ثانیه به تعداد 10-15 بار به موازات پوست به عقب و جلو رانده می شود . هدف از این عمل پخش نمودن انرژی لیزر به طور هموار و مساوی در تمام نقاط مورد نظر می باشد. در این مرحله نور راهنمای لیزر نباید زیاد از روی پوست دیده شود چرا که منظور لیزر نمودن چربی عمقی است و نه چربی سطحی نزدیک به پوست. اگرچربی سطحی لیزر شود خطر اسیب و سوختگی پوست افزایش پیدا می کند. قابل ذکر است که نورخود لیزر دیود 980 توسط چشم قابل روئیت نمی باشد. بعد از 10-15 بارحرکت موازی به پوست, با یک درجه جهت کانولا تغییر داده می شود و عمل قبلی تکرار می شود تا انکه یک قطعه دیگر از چربی مورد نظر تحت درمان قرار گیرد. سپس محل ورودی کانولا 120 میلی متر منتقل می شود به طرف بالا و همین حرکات  تکرار می شود. ابتدا بعلت وجود داربست فیبری در اطراف چربی ها مقاوت در برابر حرکت کانولا به راحتی حس می شود ولی بتدریج با گسستن این داربست کاهش مقاومت  لمس می شود.هنگام انجام این قسمت از عمل دست چپ روی پوست گذاشته می شود تا حرارت پوست را لمس کند و دست راست کانولا را حرکت می دهد. گرم شدن پوست گاهی حس می شود ولی چون خطر آسیب پوستی وجود دارد سعی می شود که پوست زیاد گرم نشود. در عکس زیر  نور راهنمای لیزر داخل کانولا , تصویر سونگرافیک کانولا در چربی زیر پوست دیده و همینطور روش پخش کردن انرژی لیزر در ران  بیمار.

شیوه عمل کرد لیزر در لیپولیز

مطالعات میکروسکوپیک بر روی نمونه های چربی لیزر شده حاکی از ان است که دردمای بالاتراز 65 درجه سانتیگراد سلولهای چربی بعلت از هم گسستن دیوارسلول می میرند که همان معنی لغت “لیز″ می باشد. در جاهای دیگر که دما بین 45-65 میرسد سلول های چربی بدلیل اسیب غیر قابل برگشت دچار مرگ با تاخیر می شوند, و چربی ذخیره شده در داخل سلول به تدریج خارج می شود و از بدن دفع می شود. برای همین دلیل است که کم شدن حجم چربی به مدت چند ماه بعد از عمل ادامه دارد. در این مرحله  باز سازی به علت تولید کالوژن در پوست سفتی و کشیدگی مشاهده می شود.در دمای زیر 45 درجه سلولهای چربی بعد از گذشت زمان سلامت خود را دو باره باز می یابند و میتوانند کار ذخیره سازی چربی را از سر گیرند. خلاف انتظار تعداد سلولهای چربی در بزرگ سالان ثابت می باشد و امکان تولید سلولهای جدید وجود ندارد و انها فقط با زیاد و یا کم شدن اندازه به نیاز های ذخیره چربی جواب گو می باشند و به همین دلیل است که اگر بعد از لیپولیز شخص وزن اضافه کند اکثر چربی در نواحی که لیزر نشده است جمع می شود.  

خارج نمودن چربی مایع شده

در مرحله بعدی چربی نیمه مایع  به رنگ کره آب شده متمایل به زرد و یا کمی صورتی  توسط مکش از زیر پوست خارج می گردد. بعد از انجام این مرحله اگر پوست شکم بین انگشت سبابه و شصت قرار دهید مشخص است دو لایه پوست به هم میرسند و لایه چربی که پیش از عمل لمس می شد دیگر لمس نمی شود.این مشاهده را میتوان با سونوگرافی تائید نمود و مقدار کاهش لایه چربی را با مقایسه با پیش از عمل به سانتی متر اندازه گیری نمود.گزارش شده که برای هر 5 سی سی چربی حدود 3000 جولز انرژی لازم است. در عکسهای بعدی تصویر سونوگرافی ناحیه چربی پیش و بعد از عمل دیده می شود.

دستورات بعد از عمل

 بیمار میتواند بعد از مدت کوتاهی  به منزل برود و داروی انتی بیوتک و  ضد درد در منزل استفاده کند. رانندگی در روز عمل منع می شود چرا که داروی وریدی حین عمل به مدت چند ساعت تمرکز را  کند می کند. پرهیز از ورزشهای سنگین و پوشیدن بمدت سه ماه  لباس فشاری مانند گن که از اندازه معمول دو درجه تنگ ترمی باشد  توسعه می شود. کبودی و ورم تقریبا در تمامی بیماران دیده می شود . کبودی بعد از یک هفته از بین می رود ولی ورم شاید بیشتربماند. تغییرات حسی و گاهی سوزش پوستی دیده می شود که ان هم به تدریخ کاملا رفع می شود. ترشح روغنی و یا سرمی از شکافهای پوستی بمدت چند روز و ندرتا تجمع سرم که به راحتی توسط سرنگ تخلیه می شود, ممکن است که دیده شود. معمولا رضایت بیمار از نتیجه عمل بالا است و تنها نکته نارضایتی که گاهی گزارش می شود طولانی شدن ورم و اختلاف در قرینه بودن دو طرف بدن است. استفاده از عکس معمولی و شاید بهتر از ویدیو از چند زاویه پیش از عمل توسعه می شود چون بیمار گاهی فراموش می کند که بدن به چه فرمی بوده است, و یاداوری آن توسط عکس رضایت بیمار را جلب می کند.نمونه از عکس پیش و بعد از عمل دیده می شود.

lipoFa5lipoFa6

Lipolysis Using a 980-ne Diode Laser: A Retrospective Analysis of 534 ProceduresJean Pascal Reynaud,1 Martine Skibinski,1 Benjamin Wassmer,2 Philippe Rochon,2,3 and Serge Mordon

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>