تزریق و سوزاندن

تزريق مويرگها

رگهاي ريز مويرگی و يا ” عنکبوتی” را ميتوان با استفاده از تزريق محلول رقيق” رگ خشک کن” يا سکلوروزانت همراه با “دياترمي” مخصوص درمان نمود.

روش چگونه مي باشد ؟

با کمک نورپولورويد و زره بين ماده سکلوروزانت (به ديوار رگ آسيب مي رساند) را از طريق سوزن ريز به داخل رگ تزريق مي کنيم. بعد از تزريق جوراب کشي پوشيده مي شود.ديوار رگ بدليل داروي تزريق شده ملتهب شده و بهم ديگر چسبيده و موجب مسدود شدن رگ مي شود.

چه موادي تزريق مي شوند؟

مواد مختلف در بازار موجود است و هر کدام نکات ضعف و قدرت دارند. سه نوع که توسط ما استفاده شده ملاحظه مي فرماييد:

 1 . “ترومبوار” که در ايران موجود است. رگها را خوب پاک مي کند ولي بنظر مي رسد عارضه لک نمودن پوست بالا مي باشد.

 2 . “سکلوردکس″ مخلوطي است از نمک و قند با غلضت بالا که موثر است ولي مشکلات لک کردن پوست را دارد و استفاده از آن به دليل روان نبودن مايع کمي سخت تر است. در ايران موجود نمي باشد.

 web-aethoxy

3 . “پوليدوکونال” در حال حاضر توسط گروه ما استفاده مي شود و بنظر مي رسد که هم موثر است و هم عارضه لک شدن پوست کم تر است. در داروخانه هاي تهران موجود نيست.

عوارض چه مي باشد؟

 1 .  لک شدن پوست

 2 . زخم شدن پوست

 3 .  رشد رگ هاي ريز جاي گزيني

 4 .  بندرت حساسيت

اگر ماده”رگ خوشک کن” به خارج از رگ تزريق شود درد و قرمزي پوست ايجاد مي کند که اگر شديد باشد ميتواند به ندرت زخم کوچکي در پوست بوجود بياورد که زماني که بهبودي مي يابد اثر زخم باقي مي ماند. لک شدن پوست موقتي است ولي در درصد کمي ميتواند دائمي باشد.

با استفاده از کمترين حجم و غلضت مواد رگ خوشک کن و دقت در تزريق به داخل رگ عارضه زخم شدن را ميتوان از بين برد و عاضه لک شدن پوست را به مقدار زيادي در شدت و شيوع کاهش داد.

جهت اطمينان براي تزريق داخل رگ استفاده ازروشهاي زير لازم است

 * عينک و نور مخصوص” پولورويد”

 * سوزن ريز اندازه 30

 * مشاهده برگشت خون به داخل سرنگ براي رگ هاي بزرگ تر و علامت ناپديد شدن رنگ رگ هاي ريز هنگام تزريق و گذاشتن انگشت در محل تزريق باي لمس کردن تزريق خارج از رگ و توقف تزريق در صورت ورم , يا تعغير رنگ و يا به حالت “پوست پرتقال” در آمدن پوست بيمار.

 * تجربه هم عامل مهمي است .

روش کار چگونه است؟

تزريق در حالت خوابيده يا نشسته روي تخت معاينه انجام مي شود . يا اينکه سوزن مورد استفاده نازک است برخي از درد شاکي مي باشند. در بيماران حساس استفاده از مسکن و کرم بي حسي پوستي توصيه مي شود.چندين رگ در يک جاسه تزريق مي شود. بعد از تزريق جوراب واريس اندازه پوشيده مي شود و بيمار توصيه مي شود 10 دقيقه قبل از سوار شدن ماشين راه برود و شب اول جوراب را بپوشد و سپس روزانه به مدت دو هفته.در روز هاي اول کمي کبودي و قرمزي عادي است .

سوزاندن رگ هاي بسيار ريز با استفاده از حرارت

امواج برقي با فرکانس بالا توسط سوزن بسيار ريز رگهاي ريز را مي سوزاند بدون اينکه به پوست اسيب برساند. استفاده هم زمان با تزريق تاثير بيشتري دارد.درد اين روش از تزريق بيشتراست و استفاده از بي حسي موضعي لازم است.

veinwaveweb

نتایج چگونه است؟

بعد از جلسه اول معمولآ بيشتر رگها محو شده اند. ولي رگهاي ريزتر نياز به درمان بيشتري خواهند داشت. در رگهاي  بزر گتر که محو شده اند احتمال لخته شدن خون داخل آنها وجود دارد و در اين صورت رنگ رگ تيره تر از قبل از تزريق مي شود. اين موقتي است و علامت خوبي چرا که به مرور زمان رگ محو مي شود.

اثر سوزن سوزاندن بمدت 1-2 هفته خواهد ماند و بعد از بين مي رود. بندرت هيچ تغييری ديده نمي شود و در اين بيماران از سکلوروزانت غليظتر و جريان برق قوي تر استفاده مي شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>