دستورات بعد از جراحی لیزر

بعد از انجام عمل لیزر داخل رگ دستورات زیر را انجام دهید:

1.   جورابي كه بعد از عمل پوشیده می شود را  شب اول از پا در نیاورید و شب را با آن جوراب بخوابید  و سپس فقط روزها جوراب بپوشید.ادامه استفاده از جوراب بمدت اقلآ 4 هفته بعد از عمل توصیه می شود.

2.    ممكن است چند ساعت بعد از عمل  درد  پا شروع شود که در این صورت از قرص (بروفن 400) یک تا دو قرص هر چهار تا شش ساعته استفاده فرماید.راه رفتن درد را کاهش می دهد.

3.    هنگام عمل لیزر داخل رگ, از تزریق اهسته وریدی داروی مدوزلام, که ارام بخش و خواب اور است, استفاده می شود. با استفاده این دارو, بمدت 12 ساعت رانندگی توصیه نمی شود و لازم است بیمار با همراه مراجعه کند.

4.   راه رفتن  به مقدار ده دقیقه در هر ساعت بعد از عمل لازم است چرا که بی حرکتی میتواند موجب لخته شدن خون در رگهای عمقی شود. برای پیشگیری فوق از امپول زیر جلدی هپارین سبک (fragmin or enoxaprin)هم استفاده می شود. این دارو در سرنگهای پیش امده شده در  زیر پوست شکم روزانه به مدت سه تا چهار روز بعد از عمل توسط خود بیمارتزریق می شود

4 5

5.   با استفاده از این دو روش هیچ مورد لخته عمقی در بیماران ما دیده نشده. لخته شدن خون در رگهای واریسی گاهی دیده می شود و این نوع لخته در شرایط بعد از عمل هیچ گونه خطری ندارد چرا که رگ سافن توسط لیزر مسدود شده است. علامت بالینی ان سفتی و دردناک شدن محل رگ واریسی می باشد. این سفتی با گذشت زمان نرم شده و از بین می رود ولی به ندرت, اگر زیاد باشد , با برش کوچک پوست, لخته خون تخلیه می شود.

6.    بعد از عمل اگر لکه ای از خون از جوراب بیرون زد نگران نشوید. پا را بالا بگیرید و بمدت 10 دقیقه روی محل لکه خون فشار بیاورید و اگر ادامه داشت با گاز و باندژ روی جوراب پانسمان فشاری ایجاد کنید.

7.   روز بعد جوراب را از پا درآورید , چسب روی برش بخیه شده را بردارید , سپس دوش بگیرید و پا را لیف و صابون بزنید. بعد از حمام دو باره جوراب را بپوشید, ولی در شبهای بعد جوراب را از پا در بیاورید.

8.    پنج روز بعد از عمل لیزر بخیه ها  برداشته می شوند و برای نزدیک نگه داشتن لبه پوست از چسب زخم به مدت چند روز استفاده می شود.اگر دسترسی به مطب راحت است این کار توسط خودم انجام می شود, وگرنه در محل سکونت میتوان انجام داد. بعد از عمل متوجه خواهید شد که پای شما سبک تر است و رگهای درشت واریسی شما کمتر شده اند ولی ممکن است که کاملآ از بین نرفته باشند. این رگهای باقی مانده  با تزریق از بین می روند که این کار یا در زمان برداشتن بخیه و یا بعد از گذشت چند هفته انجام می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>