ترومبوز وریدی

مقدمه

اگر خون هنگام انعقاد ساکن باشد آن را “لخته” مي نامند ولي اگر در حال حرکت باشد حاصل انعقاد را “ترومبوز″ گويند.

انعقاد خون با فعال شدن سيستم هاي انعقادي و پلاکتي همراه مي باشد. انعقاد خون در جلوگيري ازخونريزي نقش بسيار مهمي دارد ولي همين سيستم در شرايط غير مقتضي ميتواند منشاء بيماري باشد.

” با که اين نکته توان گفت که آن سنگين دل  

                                                               کشت ما را و دم عيسي مريم با  او است“

عوامل افزايش احتمال ترومبوز خون از اين قرار مي باشد:

  1.  افزايش تمايل خون براي لخته شدن.

  2.  بيماري در جدار رگ.

  3. کاهش در سرعت گردش خون.

شرايطي که در آن احتمال ترومبوز افزايش پيدا مي کند

  1.  سن. عامل بسيار مهمي است.

  2.  بيحرکتي نقش کليدي دارد. بخصوص سفرهاي طولاني دراتوبوس و يا هواپيما.

  3.  زايمان و هورمون زنان. در ايران لخته وريدي در ماه رمضان و هنگام حج به دليل استفاده نامناسب و خود سرانه از هورمون توسط خانمها براي جلوگيري از عادت ماهانه ديده شده است.

  4.  سرطان.

  5. جراحي و تروما.

  6. بيماري هاي ارثي انعقادي.

  7. سابقه واريس و لخته وريدي.

نشانه هاي ترومبوز وريدي چگونه مي باشد؟


درد و ورم نشانه هاي اصلي مي باشد. بايد بر اين نکته تاکيد کرد که علائم باليني به تنهائي براي تائيد و يا رد تشخيص کافي نمي باشند. براي انجام اين امر داپلر رنگي لازم است. در تصوير فوق پاي بيماري را که مبتلا به ترومبوز وسيع رگهاي لگن و ران مي باشد ملاحظه مي کنيد.

   1 2

درمان

درمان را ميتوان در مراحل اوليه صرفا” بر اساس نشانه هاي باليني شروع نمود ولي در خواست داپلر بايد انجام گيرد. تاخير در شروع درمان ميتواند عواقب نامطلوب در پي داشته باشد چرا که احتمال گسترش لخته و گرفتاري رگهاي ريه با گذشت زمان بيشتر مي شود. تزريق چند نوبت هپارين براي بيمارخطري نخواهد داشت اگر معاينه داپلر تشخيص را رد کند.اين روش در مراکزي که دسترسي به داپلر با تاخير انجام مي شود توصيه مي شود.

روش هاي درماني جديد بسوي درمان در منزل متمايل است بدليل اينکه با استفاده از هپارين سبک نياز به کنترل خون منتفي مي باشد و با اطمينان از نظر موثر بودن درمان همراه با احتمال کم ترخونريزي, مي توان از اين روش در منزل براي مداواي بيماراستفاده نمود.

من خوشحالم که در تحقيقات اوليه هپارين سبک زير نظر پروفسور کي کار نقش کوچکي داشته ام چرا که به نظر مي رسد که اين دارو در درمان و پيشگيري از ترومبوز وريدي از هپارين معمولي بهتر مي باشد و امکان درمان در منزل را فراهم ساخته است.مطالعه که در سال 1382 چاپ شد گذارش استفاده از هپارين سبک بر روی 100 بيمار برای جلوگيری از لخته وريدی بعد از جراحی وسيع بود. نتايج اين مطالعه برای اولين بار قدرت فوق العاده قوی اين هپارين جديد را برای جلوگيری از لخته شدن خون را نشان داد چرا که در هيچ کدام از اين 100 بيمار لخته وريدی مشاهده نشد

(Low molecular weight heparin and prevention of post operative deep vein thrombosis . VV kakkar , B Djazaeri , J fok , M S Fletcher , M F Scully & J Westwick British Medical Journal< 1982 , vol 284, 375)

مقدار هپارين بر اساس وزن بيمار مشخص مي شود و روش تزريق زير جلدي به بيمار و يا همراه او آموزش داده مي شود.همزمان داروي ورفارين تجويز مي شود و زماني که آزمايش خون نشان داد که ورفارين بمقدار مورد نظر خون را رقيق نموده است, تزريق هپارين سبک متوقف مي شود و ادامه درمان بمدت چندين ماه توسط ورفارين ادامه مي يابد.توصيه استفاده از جوراب واريس و ورزش به خصوص راه رفتن قسمت مهمي از درمان مي باشد.

ترومبوز در رگهاي سطحي

در اين بيماري خون در رگ سافن لخته شده و پوست روي محل لخته درد ناک , قرمز, داغ و متورم مي شود.در بيماراني که واريس طنابي پيش رفته بعلت نارسائي سطحي و يا عمقي دارند و يا در بيماران برگر ترومبوز در رگهاي سطحي ديده مي شود.

درمان توسط رقيق نمودن خون , استفاده از جوراب واريس و راه رفتن انجام مي شود.براي جلوگيري از تکرارلخته در بيماراني که دچار واريس بعلت نارسائي سيستم وريد سطحي مي باشند, درمان واريس در زمان مناسب لازم است.

6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>