کف اسکلروتراپی یک روش درمانی مؤثر و سرپایی برای بیماران مبتلابه واریس می‌باشد. استفاده از روش‌های برتر در درمان بیماری‌ها نقش مؤثری در کاهش درد و رنج بیماران دارد و کف اسکلروتراپی یکی از بهترین نمونه های آن است.

مختصری در مورد بیماری واریس

بیماری واریس به بیماری پیچ‌خوردگی و التهابات رگ‌های سرخرگی در قسمت سطح پا گفته می‌شود. رگ‌ها برآمده شده‌اند و به شکل برجسته نمایان می‌شوند، بیمار اغلب احساس درد، التهاب، خارش و خستگی در ناحیه پا را دارد و پس از مدتی ایستادن یا نشستن احساس درد می‌کند و درمان کف اسکلروتراپی به بهبود آن کمک شایانی می کند. علت ایجاد شدن واریس پا اغلب به دلایل مختلفی نظیر افزایش وزن و سن، بیش‌ازحد ایستادن یا نشستن، عدم تحرک، عامل ژنتیک، تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، پوشیدن لباس‌های تنگ و حتی گاهی فشارهای وارده برپاها در زمان بارداری می‌باشد.

کف اسکلروتراپی

کف اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی روشی مؤثر و نوین برای درمان واریس به شیوه‌ای آسان و کم‌خطر می‌باشد. در این روش که به‌صورت تزریق ماده دارویی در محل رگ‌های آسیب‌دیده انجام می‌پذیرد روند بهبودی بیمار افزایش خواهد یافت و نیازی به طی کردن دوره‌های درمانی طولانی و همین‌طور نقاهت نمی‌باشد. روش کف اسکلروتراپی نمونه‌ای از درمان سرپایی واریس است که کل روند درمانی تزریق درزمانی کمتر از نیمساعت به طول می‌انجام و بیمار نیازی به مراجعه بعدی یا طی دوره درمان نخواهد داشت. درمان با کف اسکلروتراپی یک روش مؤثر برای از بین بردن رگ‌های نازک و بزرگ‌تر می‌باشد و فرد بلافاصله پس از تزریق نیز اثرات بهبودی را در خود مشاهده می‌نماید.

روش درمانی کف اسکلروتراپی

درروش درمانی کف اسکلروتراپی بیمار قبل از عمل باید یک سری از اقدامات را انجام داده باشد تا روند تزریق کف اسکلروتراپی تأثیر معکوس یا منفی نداشته باشد. بیمار از 2 تا 3 روز قبل نباید داروی مسکن مصرف کرده باشد، پس از انجام معاینات عکس اسکن سونوگرافی از مسیرها و رنگ‌های آسیب‌دیده واریس موردبررسی قرار می‌گیرد تا محل دقیق تزریق مشخص گردد، سپس بیمار بر روی تخت دراز می‌کشد و پس از بی‌حسی موضعی داروی شیمیایی کف اسکلروتراپی که شامل موادی همچون تترا دی سیل سولفات، پلی دو کانول یا ترکیبات CO2 می‌باشند به قسمت‌ها و رگ‌های آسیب‌دیده تزریق می‌شود تا رگ متورم به‌طور کامل مسدود گردد. رگ‌های مرده به‌صورت طبیعی توسط بدن جذب و دفع خواهد شد و هیچ‌گونه آسیبی به فرد نخواهند رساند. روش درمان با کف اسکلروتراپی کمترین عوارض را برای بیمار برجا خواهد گذاشت. این روش درمان یکی از متداول‌ترین درمان‌ها در جهان برای واریس می‌باشد.

کف اسکلروتراپی

مزایای استفاده از روش کف اسکلروتراپی

ازجمله مزایای روش درمانی کف اسکلروتراپی موارد مهم زیر می‌باشد:

1- در کمترین زمان و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود

2- دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد

3- می‌توان امور روزانه خود را بعد از درمان کف اسکلروتراپی از سر گرفت

4- عوارض جانبی پس‌ازاین درمان بسیار اندک می‌باشد

5- نیاز به بی‌هوشی، جراحی و بخیه نیست

6- نسبت به دیگر روش‌های درمانی واریس ارزان‌تر می‌باشد

7- رگ‌های واریسی غیرقابل تشخیص توسط سونوگرافی در این روش درمان می‌شوند

لازم به ذکر است درمان با روش کف اسکلروتراپیبرای تمامی افراد مبتلابه واریس به‌غیراز موارد خاص امکان‌پذیر می‌باشد، البته افرادی همچون خانم‌هایی که دوران بارداری خود را می‌گذرانند، افراد مبتلابه مشکلات انعقادی خون، افرادی که از آلرژی رنج می‌برند، مبتلابه بیماران قلبی هستند، مادران شیرده وزنانی که از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند، نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده نمایند و می‌بایست از روش‌های جایگزین آن بهره‌مند شوند.

عکس 4

مراقبت‌های بعد از درمان با کف اسکلروتراپی

بیمار مبتلابه واریس پس از انجام درمان با کف اسکلروتراپی می‌تواند بلافاصله امور روزانه خود را از سر بگیرد؛ پزشکان متخصص برای بهبود هرچه سریع‌تر این بیماری مراقبت‌ها و اقدامات زیر را برای دوران نقاهت در نظر گرفته‌اند:

-به مدت 2  یا 3 هفته از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید

-پیاده‌روی آرام داشته باشید تا جریان خون به روند بهبود شما کمک کند

-به مدت 3 هفته پس از درمان از جوراب طبی واریس استفاده نمایید

-از قرار دادن محل تزریق در برابر تابش آفتاب خودداری نمایید

-تا 2 روز پس از درمان استفاده از دوش آب گرم، سونا، جکوزی ممنوع است

-باند استریلی باید به مدت 2 هفته در محل تزریق قرار بگیرد

انجام روش‌های پیشگیرانه‌ای همچون ورزش، تحرک، مصرف غذاهای پر از فیبر، کم کردن وزن و عدم استفاده از لباس‌های تنگ می‌تواند به میزان زیادی از میزان ابتلا به واریس جلوگیری نماید.