درمان مویرگ ها و درمان بیماری واریس می تواند شامل درمان سرپایی واریس ، لیزر درمانی، جراحی واریس، اسکلروتراپی و جوراب واریس باشد که تشخیص نوع روش درمان، توسط پزشک انجام می شود. اما روش جراحی واریس، هم چنان جزء پرکاربردترین روش های درمانی قابل استفاده برای مبتلایان به این بیماری می باشد. توصیه های مراقبتی کلی بعد از جراحی واریس وجود دارد که بسته به نوع عمل جراحی برای درمان واریس، ممکن است برخی مراقبت های خاص نیز وجود داشته باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

مراقبت های بعد از جراحی واریس به روش لیزر

استفاده از جوراب بیماری واریس، از جمله مراقبت های بعد از جراحی واریس به روش لیزر می باشد. لازم است بیمار، شب اول بعد از عمل، به طور کامل جوراب واریس بپوشد ولی بعد از آن صرفاً روزها از جوراب بیماری واریس استفاده نماید. مداومت بر استفاده از جوراب واریس حداقل تا یک ماه بعد از عمل توصیه می شود.

در صورت احساس درد بعد از عمل جراحی هر 4 یا 6 ساعت بسته به شدت درد خود می توان یک یا دو قرص پروفن 400 استفاده نمود. سعی کنید راه بروید تا از شدت درد شما کاسته شود. مصرف داروهایی که برای عمل لیزر استفاده می شود خواب آور است، بنابراین تا 12 ساعت بعد، از انجام کلیه ی فعالیت هایی که به هوشیاری نیاز دارند مانند رانندگی، خودداری نمایید.

از مشاهده لکه خون روی جوراب واریس، نگران نشوید. برای رفع این مشکل، ده دقیقه، محل لکه را فشار دهید در صورت عدم رفع مشکل، روی جوراب پانسمان ایجاد کنید. ممکن است محل برداشته شدن بیماری واریس، سفت و دردناک شود که مسئله نگران کننده ای نمی باشد. زیرا بعد از چند روز، برطرف خواهد شد. یک روز بعد از عمل درمان مویرگ، می‌توانید استحمام کنید و چسبی را که روی محل برش قرار دارد بردارید. با لیف و صابون پا را بشویید. استفاده از جوراب واریس، بعد از استحمام لازم است.

برای برداشتن بخیه های ناشی از جراحی واریس، طبق نظر پزشک عمل کنید. معمولاً توصیه می شود از چسب زخم نیز استفاده شود. بعد از جراحی واریس، احساس سنگینی در پای شما از بین می رود. توجه داشته باشید که ممکن است رگ های واریسی به طور کامل از بین نرفته باشند. که با تزریق می توان آن ها را از بین برود. هر گونه بروز مشکل بعد از جراحی بیماری واریس را با پزشک خود در میان بگذارید.

بیماری واریس

مراقبت های بعد از جراحی بیماری واریس به روش اسکلروتراپی

بعد از جراحی بیماری واریس به روش اسکلروتراپی، لازم است که بیمار تا 48 ساعت بعد، از جوراب بیماری واریس استفاده کند، پس از گذشت 48 ساعت اولیه، استفاده از جوراب واریس تا 7 روز، برای بهبود زخم و کاهش درد و التهاب آن ضروری می باشد. البته در این روش نیز، عدم استفاده از جوراب واریس در شب، ایرادی ندارد. بعد از عمل جراحی واریس، باید رگ ها در حالت فشرده نگه داشته شوند. برای این منظور می توان از بالشتک ­های فشاری و باندهای فشاری استفاده نمود. کبودی پوست بعد از عمل جراحی بیماری واریس در این روش نیز، شایع است که به مرور زمان، بهبود می یابد.

مراقبت های تغذیه ای بعد از عمل جراحی بیماری واریس

بعد از انجام عمل جراحی واریس، استفاده از پروتئین برای رگ سازی و ترمیم زخم، ویتامین A جهت تولید سلول جدید، ویتامین B کمپلکس برای افزایش قدرت کششی زخم، ویتامین C به منظور حفظ تمامیت مویرگی، ویتامین E جهت جبران صدمات بافتی و مس برای فعالیت گلبول های سفید توصیه می شود. آب میوه و میوه های طبیعی به مقدار فراوان مصرف شود. استفاده از آب میوه ها و کمپوت های بازاری برای بیماران توصیه نمی شود.

آب رسانی به زخم بعد از عمل جراحی واریس

آب رسانی نقش مهمی را در بهبود زخم ناشی از جراحت عمل واریس، ایفا می کند. در واقع آب، مانع از خشک شدن پوست و ایجاد زخم جدید می شود. عدم آب رسانی کافی به بدن بعد از عمل جراحی بیماری واریس، سبب کاهش سرعت متابولیسم بدن می شود، به همین خاطر التیام زخم با تأخیر انجام می شود.

بیماری واریس

اکسیژن رسانی

یک فاکتور کلیدی در التیام زخم، اکسیژن رسانی کافی به آن می باشد. کم خونی از جمله عواملی است که سبب کاهش اکسیژن رسانی به زخم می شود. بنابراین بیمارانی که عمل جراحی بیماری واریس انجام داده اند و دچار کم خونی هستند، از مواد خون ساز استفاده نمایند. مصرف سیگار و آلودگی هوا نیز در کاهش خون رسانی به زخم دخیل هستند که توصیه می شود تا بهبود زخم ناشی از جراحت، مصرف سیگار را به حداقل برسانید و از حضور در محیط هایی با آلودگی بالا خودداری نمایید.

بیماری واریس