واریس به عملکرد نادرست سیاهرگ های بدن مربوط است. در صورتی که سیاهرگ ها متورم شوند فرد دچار واریس پا می شود. برای درمان واریس باید به پزشک مراجعه شود. درمان واریس بسته به شرایط بیمار انجام می گردد. در صورتی که درمان های دیگر جواب ندهد رگ های خونی باید در بیمارستان و یا کلینیک تخصصی واریس تحت عمل جراحی برداشته شوند.

واریس

سیاهرگ های ریزی در بدن وجود دارند که خون را به سیاهرگ بزرگ می رسانند تا سیاهرگ اصلی آن را به قلب بازگرداند. در صورتی که سیاهرگ های ریز پخش شده در بدن، کار خود را به درستی انجام ندهند خون در آنها جمع می شود و متورم می شوند. تورم و برجسته شدن سیاهرگ ها با چشم قابل دیدن است و می توان آنها را لمس کرد. برای درمان واریس حتما به پزشک مراجعه نمایید و از درمان های خودسرانه جلوگیری کنید. واریس علت های مختلفی دارد. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به واریس قرار دارند. کسانی که اضافه وزن دارند و مدت طولانی تر سر پا می ایستند ممکن است دچار واریس شوند. از دیگر علت های ابتلا به واریس می تواند بارداری، لخته شدن خون در گذشته و وراثت را نام برد.

علائم واریس

برخی از بیماران به علت درد پا هنگام ایستادن به دکتر مراجعه می کنند و برخی دیگر از نازیبایی پاهای خود به علت دیده شدن رگ های خونی شکایت دارند. اما واریس علائم دیگری نیز دارد. درد یا سنگینی پا، سندرم پای بی قرار، خارش و سوزش پوست پاها و ران ها، متورم شدن مچ پا، گرفتگی عضلات هنگام خواب و تغییر رنگ پوست پاها از دیگر علائم واریس می باشند. این علائم ممکن است در مدت زمان عادت ماهانه بانوان تشدید شود. چرا که هورمون ها بر روی رگ های خونی تاثیر می گذارد و آنها را منعطف تر می کند. در صورتی که فرد اضافه وزن داشته باشد، علائم واریس و درد آن بیشتر خواهد شد. علت آن این است که پاها فشار بیشتری را تحمل می کنند و این فشار بر رگ ها نیز تاثیر می گذارد.

درمان واریس

درمان واریس

در صورتی که احساس سنگینی در پاهای خود داشتید و یا درد آنها موجب آزار شما شد می توانید به متخصص عروق و یا متخصص ورید مراجعه کنید تا درمان واریس برای شما صورت گیرد. دکتر متخصص با توجه به شرایط شما و پیشرفت بیماری درمان را آغاز خواهد کرد. اما اگر از ظاهر پاهای خود ناراضی هستید و دردی احساس نمی کنید دکتر پوست می تواند کمک کند. برای شناخت راه های درمان واریس همراه ما باشید.

درمان واریس

جوراب برای درمان واریس

استفاده از جوراب می تواند به کاهش درد و تورم پاها کمک کند. با استفاده از این جوراب حرکت خون در رگ ها بهبود می یابد و خون در سیاهرگ ها به طرف بالا حرکت می کند در نتیجه باعث کاهش ورم آنها می شود. درمان واریس با استفاده از جوراب قطعی نیست و تنها برای کاهش درد پیشنهاد می شود.

اسکلروتراپی برای درمان واریس

در این روش محلولی با استفاده از یک سوزن به رگ ها تزریق می شود. بعد از تزریق این محلول رگ ها از بین می روند که این معمولا بین 7 الی 10 روز طول می کشد. با استفاده از این روش بیمار درد بیشتری را تحمل خواهد کرد و در برخی موارد از روش های دیگر درمان واریس برای تکمیل فرایند بهبودی استفاده می گردد. موارد دیگری از اسکلروتراپی نیز مانند کف اسکلروتراپی وجود دارد.

درمان واریس

جراحی برای درمان واریس

در صورتی که درد پاهای شما مداوم باشد و یا واریس باعث حساسیت و خونریزی شود، متخصص به شما جراحی را پیشنهاد می دهد. در جراحی واریس سیاهرگ ها از پاها خارج می شوند. جراحی، درمان سرپایی واریس می باشد چرا که بیمار روز عمل می تواند از بیمارستان مرخص شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. در این عمل متخصص برای درمان مویرگ ها چند برش کوچک بر روی پاهای شما ایجاد می کند و رگ های خونی که معمولا به رنگ بنفش هستند را خارج می کند. سپس جراح برش های ایجاد شده را بخیه می زند و پانسمان می کند. این جراحی بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد و شما بعد از گذشت 2 تا 4 هفته به طور کامل بهبود می یابید. درمان واریس به روش جراحی کم خطر است و عوارض جانبی برای شما نخواهد داشت. این جراحی با استفاده از داروهای بیهوشی و یا بی حسی بسته به تشخیص پزشک انجام می شود چنانچه به این داروها حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین برای جلوگیری از عفونت در محل بریدگی داروهای خود را مصرف نمایید.

درمان واریس