واریس یکی از بیماری‌های شایع می‌باشد که بر روی رگ‌های پا اثر گذاشته و باعث پارگی رگ می‌گردد. جهت درمان واریس متخصصین از روش‌های مختلفی بهره می‌برند. همچنین برای درمان بیماری واریس می‌شود از روش‌های خانگی بهره برد که کمترین تأثیرات منفی را به دنبال دارد. با کسب اطلاع در مورد روش‌های درمان واریس می‌توان در کوتاه‌ترین زمان برای رفع این بیماری چاره اندیشید.

دلایل ابتلا به واریس

از دلایل بروز بیماری واریس می‌توان به ثابت نشستن و ثابت ایستادن اشاره کرد. از این رو کارگران و کارمندان بیشتر در معرض بیماری واریس قرار دارند. افزایش وزن و چاقی از دیگر دلایل ابتلای افراد به واریس محسوب می‌شود. در این بیماری سیاهرگ‌های پا متورم شده و خون در زیر پوست جمع می‌شود که با درد زیادی همراه است. برای درمان واریس روش‌های مختلفی وجود دارد.

روش‌های پزشکی درمان واریس

امروزه برای درمان واریس از روش‌های مختلفی بهره گرفته می‌شود که از آن میان می‌توان به درمان مویرگ، جراحی واریس و ... اشاره کرد. در روش‌های پزشکی نوین علاوه بر داروهای مختلف از روش‌های جراحی واریس پیشرفته استفاده می‌شود که طبق آمار ارائه‌ شده نتایج مثبتی به همراه دارد. از روش‌های جدید درمان می‌توان اسکلروتراپی را نام برد که از طریق تزریق انجام شده و رگ‌های واریسی را از بین می‌برد. وناسیل از دیگر راهکارها برای درمان بیماری واریس شمرده می‌شود که شامل استفاده از چسب مخصوص برای بستن رگ‌های آسیب دیده ی بدن می‌باشد.

درمان واریس

روش‌های خانگی درمان واریس

در حال حاضر برای درمان سرپایی واریس از روش‌های خانگی استفاده می‌گردد که کمترین عوارض را به دنبال دارد. از مزایای درمان واریس به روش خانگی علاوه بر هزینه ی کمتر، عدم نیاز به عمل‌های سنگین و جراحی واریس می‌باشد. درمان واریس به شکل خانگی امروزه شامل روش‌های مختلفی هست که اگر به صورت صحیح انجام گیرد، نتایج مثبتی به دنبال دارد.

ورزش بهترین راه درمان واریس

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای بیماری واریس ورزش منظم هست که گردش خون را در رگ تسریع بخشیده و از ورم کردن پا جلوگیری می‌کند. از آنجایی که از علل اصلی بیماری واریس کم تحرکی فرد به مدت طولانی است، باید ورزش روزانه در دستور کار افراد قرار گیرد. از حرکات ورزشی مناسب برای درمان واریس می‌توان به بالا نگه‌داشتن پا، حرکت دوچرخه و خم کردن مچ پا در وضعیت‌های مختلف اشاره کرد. با ورزش منظم مخصوصاً حرکات مخصوص قسمت تحتانی، بدن گردش خون جریان طبیعی خود را انجام می‌دهد.

درمان واریس

استفاده از روغن‌های طبیعی

روغن‌های گیاهی طبیعی از محصولاتی است که به حرکت بهتر خون در سیاهرگ کمک می‌کند. از این رو کسانی که دچار واریس هستند یا در معرض این بیماری قرار دارند، می‌توانند از روغن‌های طبیعی و گیاهی به صورت مالشی استفاده نمایند. با مالش انواع روغن‌های طبیعی بر روی پا، گردش خون بهتر شده و از تجمع خون در رگ‌های واریسی جلوگیری خواهد شد. از روغن‌های مناسب برای درمان واریس روغن سرو، اسطوخودوس، نعنا و ... می‌شود بهره گرفت که باعث تنظیم هورمون‌های بدن شده و به درمان واریس می‌انجامد. برای درمان بیماری واریس حداقل باید دو بار در روز از این روغن‌ها به صورت مالشی استفاده کرد.

درمان واریس

استفاده از مواد غذایی مناسب بهترین درمان واریس

از روش‌های درمان خانگی واریس که مورد تأیید متخصصین در این حوزه می‌باشد پیروی از رژیم غذایی مناسب است. با استفاده از غذاهای مقوی و در عین حال ضد التهاب، می‌توان در مدت کوتاهی بیماری واریس را درمان کرد. برای مثال باید بیشتر از غذاهای فیبردار بهره گرفت که به گردش خون کمک می‌کند. همچنین مصرف غذاهای آنتی اکسیدان دار در وعده‌های غذایی مختلف از لخته شدن خون جلوگیری نموده و به پمپاژ مناسب خون در بدن می‌انجامد.

درمان واریس

کاهش وزن درمان مناسب برای واریس

اگر دچار بیماری واریس هستید، بهترین کار کاهش وزن از طریق حرکات ورزشی و رژیم غذایی فشرده می‌باشد. کسانی که دچار اضافه‌ وزن هستند، مخصوصاً افراد میانسال و بالاتر بیشتر در معرض ابتلا به واریس قرار دارند. اضافه‌ وزن سبب فشار مضاعف بر رگ‌ها شده و روند بهبود پارگی رگ‌ها را کند می‌کند. در حالی که با کاهش وزن و رسیدن به وزن نرمال می‌شود از فشار وارده بر رگ‌های اصلی جلوگیری نمود.

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان واریس

از دیگر پیشنهاد‌ها برای درمان واریس که نتایج آن در کوتاه مدت قابل مشاهده می‌باشد، استفاده از داروهای گیاهی مناسب و تأثیرگذار است. برخی از گیاهان دارویی روند گردش خون در بدن را تسریع بخشیده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌نمایند. از بهترین این داروهای گیاهی می‌شود به گیاه قره‌قاط و شاه‌بلوط هندی اشاره کرد. این داروهای گیاهی علاوه بر درمان تدریجی واریس به کاهش درد ناشی از پارگی رگ‌ها کمک نموده و از لخته شدن دوباره ی خون جلوگیری می‌کند.