درمان مویرگ چه کمکی به ما خواهد کرد؟ چرا درمان مویرگ از اهمیت زیادی برخوردار است؟ بیماری های پوستی و مشکلات مربوط به التهابات رگ و مویرگ ها علاوه بر ایجاد نازیبایی، می توانند یک عامل آسیب رسان به سلامتی نیز باشند. با روش های درمانی مویرگ میزان سلامتی خود را افزایش دهید.

دلایل آسیب و چگونگی درمان مویرگ

دلایل بسیاری وجود دارد که مویرگ های سطح پوست در صورت یا پا آسیب می بینند، مویرگ های سطحی پوست بر اثر عواملی همچون اثرات یک بیماری، نوسانات هورمونی و ... بسیار شکننده شده و به تدریج منبسط می گردند. شکستن این مویرگ های خونی به صورت رگه های آبی یا قرمز در پوست ایجاد می گردند و علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند در فرد می توانند نشان دهنده عامل بیماری مهم تری همچون واریس باشند. درمان مویرگ با روش های اصولی یا تکنیک های خانگی و فنون پیشگیرانه می تواند در کنترل و رفع پارگی و آسیب مویرگ تأثیرگذار باشند. این مشکل عموماً در زنان شایع تر بوده و دلایل آسیب پذیر شدن مویرگ ها را می توان مواردی همچون موارد زیر را عنوان نمود:

*بیماری:

می تواند در اثر مصرف دارو، تغییرات هورمونی، فشارهای عصبی، عامل وراثت، بیماری پوستی روزانه، عطسه شدید یا استفراغ، بارداری، کاهش وزن و کم تحرکی در فرد ایجاد شوند.

*عوامل محیطی:

مویرگ آسیب پذیر می تواند در اثر عوامل محیطی همچون تغذیه نامناسب، قرار گرفتن در تابش مستقیم آفتاب، آلودگی، افزایش سن، ایستادن یا نشستن بیش از حد و پوشیدن لباس های تنگ ایجاد گردند.

*تغذیه:

غذای ناسالم و کم فیبر، مصرف الکل

درمان مویرگ

علائم آسیب های مویرگی

مویرگ‌های آسیب دیده و شکسته معمولاً ریز و کوچک هستند که درد یا التهابی نداشته و تنها به عنوان یک عامل مؤثر در نازیبایی پوست شمرده می‌شوند. عدم توجه به درمان مویرگ می‌تواند به مشکلاتی همچون واریس‌های بزرگ‌تر، درد و خستگی، خارش، تغییر رنگ پوست در ناحیه آسیب دیده، خونریزی و اختلالات تنفسی در مواقع حاد منجر گردد.

با مراجعه به موقع به پزشک متخصص بهترین راه درمان مویرگ برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. امروزه شیوه‌های نوین درمان مویرگ میزان درد و نقاهت پس از معالجه را به حداقل رسانده و فرد خیلی زود به سطح نرمالی از سلامتی خود دست می‌یابد. این روش‌های درمان مویرگی نمونه‌های متنوعی را از روش‌های موضعی، درمان تهاجمی و درمان سرپایی شامل می‌شوند.

روش های درمان مویرگ

مهم ترین نمونه های درمان مویرگ طبق نظر پزشک متخصص و با توجه به میزان شدت آسیب، به صورت موارد زیر می باشند:

*کمک درمانی:

برای نمونه های خفیف از آسیب های مویرگی مواردی همچون استفاده از جوراب طبی واریس، درمان داروی خوراکی مثل ویتامین c و لیزین، توصیه های ورزشی، رژیم تغذیه، استعمال کرم موضعی و ... توصیه می شوند.

*درمان سرپایی:

برای درمان مویرگ آسیب دیده که در مرحله کمی پیشرفته قرار دارد، استفاده از روش‌های درمان سرپایی مویرگ بسیار مؤثر است. این روش‌ها معمولاً بدون برش پوست و بخیه شکل گرفته و نیازی به بی هوشی و طی دوران نقاهت طولانی ندارند. مهم‌ترین این روش‌های درمان مویرگی را می‌توان مواردی همچون درمان با لیزر، اسکلروتراپی، فوم اسکلوتراپی، رادیو فرکانسی و ... دانست.

*روش تهاجمی:

در مرحله پیشرفته تر از آسیب های مویرگی طبق نظر پزشک برای درمان مویرگ های آسیب دیده از عمل جراحی برداشتن ورید استفاده می شود.

درمان مویرگ

درمان مویرگ به روش خانگی

بسیاری از آسیب های مویرگی در پوست صورت با چند نمونه از ترفندهای خانگی قابل محو شدن می باشند. البته مراجعه به پزشک متخصص و تعیین سطح آسیب مویرگ ها بسیار مهم بوده و نمی توان تنها به این روش ها برای درمان مویرگ اکتفا نمود. درمان های خانگی تنها مواردی برای کاهش درد، کمک به کنترل آسیب و رفع آسیب دیدگی های کوچک می باشند. مهم ترین این روش های درمانی خانگی را می توان موارد زیر عنوان نمود:

-شستشوی صورت با آب ولرم یا کمپرس سرکه سیب به مدت 15 دقیقه

-کاهش التهابات و رفع قرمزی پوست با استفاده ژل های آلوئه ورا

-کم کردن میزان مصرف لوازم آرایشی

-استفاده از کرم ضد آفتاب

-حفاظت از پوست در گرما و سرمای شدید

-تغییر در سبک زندگی و کاهش میزان استرس

-استفاده از مکمل های گیاهی همچون جینکو، عنبر سائل، شاه بلوط هندی

درمان مویرگ

روش های پیشگیری از آسیب و درمان مویرگ

شما می توانید با انجام روش های پیشگیرانه از رگ های خود در برابر هرگونه آسیبی محافظت نمایید تا هیچوقت به این گونه از مشکلات پوستی دچار نگردید. مهم ترین روش های پیشگیری از آسیب و درمان مویرگ را می توان موارد زیر عنوان نمود:

-ورزش کنید.

-لباس های راحت و کفش راحت و بدون پاشنه بپوشید.

-در زمان استراحت پاهای خود را بالا برده و به دیوار تکیه دهید یا در زمان خواب بالشت را زیر پاهایتان بگذارید.

-وزنتان را کم کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید.

-پا روی پا نیندازید.