درمان سرپایی واریس و انجام بهترین روش‌ها برای درمان بیماری‌هایی از جمله واریس همواره در صدر امور و خدمات پزشکی قرار داشته‌اند. واریس یکی از بیماری‌هایی است که تعدادی از افراد به آن مبتلا هستند و از آن رنج می‌برند. درمان سرپایی واریس نیز نمونه‌ای از این موارد می‌باشد.

دلایل درمان سرپایی واریس

واریس نام بیماری شایعی است که اغلب رگ‌های سطحی پا را در ناحیه ران، کشاله و پشت ساق متورم می‌سازد و موجب درد و التهاب در آن ناحیه می‌گردد. علل بروز واریس اغلب یا در اثر عوامل وراثتی شکل می‌گیرد و یا در اثر عوامل محیطی و کاری که بر بدن تأثیر دارند. در هر دو صورت اختلال در گردش خون رگ‌ها موجب عدم خون‌رسانی صحیح و درنتیجه تضعیف دریچه‌های خونی، رگ‌های آسیب‌دیده، درد و احساس ناراحتی و در آخر نازیبایی را در فرد ایجاد می‌نماید.

 تشخیص درمانی واریس بر عهده پزشک متخصص است و عدم توجه به درمان به‌موقع واریس می‌تواند شدت درد و میزان ناراحتی‌های موجود را برای فرد بیمار بیشتر نماید. امروزه درمان سرپایی واریس بسیاری از دردها و مشکلات این بیماری را در کمترین زمان به کمترین حالت می‌رساند و حالت طبیعی بعد از طی دوران نقاهت کوتاهی برای بیمار شکل خواهد گرفت. اگر از واریس رنج می‌برید و به دنبال راه کم‌خطر و بدون دردی برای رفع واریس هستید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک‌های تخصصی عروق از روش‌ها و درمان سرپایی واریس بهره‌مند شوید. در این مقاله روش‌های درمان سرپایی واریس و تکنیک‌های پیشگیرانه از این بیماری را شرح خواهیم داد.

درمان سرپایی واریس

علائم واریس و افراد در معرض خطر

واریس معمولاً نشانه‌های مشخصی برای افراد دارد و با علائم ثابتی همراه است، وجود رگ‌های متورم و دردناک که تغییر شکل یا تغییر رنگ داده‌اند جزئی از این موارد می‌باشد. درهرصورت تشخیص نهایی وجود واریس و برگزیدن بهترین روش درمان سرپایی واریس بر عهده پزشک متخصص می‌باشد. ازجمله نشانه‌های رایج بیماری واریس و همین‌طور افرادی که بیش از همه در معرض این بیماری می‌باشند موارد مهم زیر می‌توان اشاره کرد:

* علائم واریس:

1- رگ‌های طنابی شکل در پا که عموماً به رنگ آبی، بنفش تیره و قرمز درآمده باشند

2- احساس درد و ناراحتی

3- ورم و التهاب دائمی در ناحیه مبتلا شده به واریس

4- احساس ضعف یا سنگینی در پاها که می‌تواند راه رفتن یا نشستن را سخت کند

5- احساس خارش در نواحی رگ‌های متورم

6- خونریزی

* افراد در معرض خطر:

1- خانم‌های باردار

2- افرادی که اضافه‌وزن بالایی دارند

3- افرادی که مدت‌زمان زیادی را به‌صورت ایستاده می‌گذرانند

4- افزایش سن و بروز واریس در سالمندان

5- افرادی که دچار تغییرات هورمونی می‌شوند، ازاین‌رو باید گفت خانم‌ها به دلیل بروز قاعدگی، حاملگی و یائسگی بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس هستند

6- عامل ژنتیک

درمان سرپایی واریس

روش‌های درمانی واریس

برای درمان بیماری واریس و کاهش مشکلات و دردهای ناشی از این بیماری، روش‌های بسیاری از جمله درمان سرپایی واریس وجود دارد. انجام روش‌های درمانی واریس بسته به میزان شدت واریس و وضعیت جسمانی بیماران متفاوت می‌باشد. روش‌های درمانی واریس طبق دستور پزشک به‌صورت درمان سرپایی واریس، روش‌های تهاجمی و انجام جراحی، استفاده از لوازم کمک درمانی و دارو می‌باشند. ازجمله مهم‌ترین روش‌های درمانی واریس، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- جوراب طبی فشاری برای درمان واریس در سطح ابتدایی و اولیه آن

2- روش اسکلروتراپی برای درمان رگ‌های کوچک آسیب‌دیده

3- کف یا فوم اسکلروتراپی

4- لیزر درون رگی

5- رادیو فرکانسی داخل رگی

6- مینی فلبکتومی

7- روش تهاجمی که به‌صورت جراحی ورید انجام می‌پذیرد و بیمار تحت عمل بی‌هوشی قرار می‌گیرد.

روش‌های بی‌شمار دیگری نیز برای درمان واریس وجود دارند. اکثر بیماران به دنبال روش‌های کم‌خطر و بدون درد برای درمان این بیماری می‌باشند. ذکر روش‌های درمان سرپایی واریس که امروزه بخش عظیمی از بهبود بیماران را به خود اختصاص داده است ازجمله موضوعات مهم واصلی می‌باشد.

درمان سرپایی واریس

درمان سرپایی واریس و روش‌های مربوط به آن معمولاً با کمترین میزان درد همراه است و دوران نقاهت آن کوتاه می‌باشد. فرد مبتلا بعد از انجام یکی از روش‌های درمان سرپایی واریس روند رو به بهبود را طی خواهد نمود. معمول‌ترین روش‌های درمان سرپایی واریس را می‌توان موارد زیر دانست:

1- اسکلروتراپی و انواع آن: این روش با تزریق فوم مخصوص CO2 و مایعات شیمیایی سوزاننده رگ‌های آسیب‌دیده، به درون واریس تزریق می‌گردد

2- رادیو فرکانسی درون‌رگی: در این روش کارآمد هیچ‌گونه برش و بخیه‌ای بر بدن بیمار انجام نمی‌پذیرد، فرد نیاز به بستری شدن طولانی‌مدت و صرف دوران نقاهت طولانی نخواهد داشت

3- مینی فلبکتومی: با یک بی‌حسی موضعی و بدون برش برای درمان رگ‌های متورم کوچک قابل انجام است

4- لیزر: حرارت حاصل از لیزر رگ‌های واریسی و آسیب‌دیده را از بین خواهد برد، این روش بر روی سطح پوست انجام می‌گیرد و یکی از روش‌های درمان سرپایی واریس می‌باشد

عکس 4

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از درمان سرپایی واریس

جهت پیشگیری از عدم ابتلا به بیماری واریس اقداماتی نظیر مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌تواند نقش مؤثری در کاهش ابتلا به واریس داشته باشد. ورزش، پیاده‌روی، بالا بردن پاها، عدم استفاده از جوراب یا لباس تنگ، ماساژ درمانی، کاهش وزن، مصرف بیشتر غذاهای پر فیبر، پوشیدن کفش مناسب و بسیاری اقدامات پیشگیرانه دیگر که در جلوگیری از ابتلا به این بیماری و درمان سرپایی واریس بسیار مؤثر خواهند بود.