وقتی سیاهرگ ها گشاد می شوند و ورید متورم می شود به آن واریس می گویند. توصیه های غذایی برای بهبود واریس وجود دارد که با رعایت آن ها قادر به درمان آن خواهید بود. واریس را از جمله شایع ترین بیماری های عروقی می نامند که ده تا بیست درصد از مردم را شامل می شود. در این مقاله به بررسی توصیه های غذایی جهت بهبود واریس خواهیم پرداخت.

ابتلا به واریس

وقتی افراد به دلایل گوناگون چون مسائل کاری برای مدت طولانی ایستاده کار می کنند با بیماری واریس مواجه خواهند شد که به دلیل اختلال در سیاهرگ رخ می دهد. با سبک تغذیه ای مناسب می توان این بیماری را بهبود بخشید و درمان آن را سریع تر کرد. با اتساع سیاهرگ ها در عروق مربوط به اندام های تحتانی واریس رخ خواهد داد که نشانه آن  ایجاد برآمدگی در سیاهرگ ها است. وقتی دریچه سیاهرگی به طور مناسب فعالیت نکند این عارضه ایجاد می شود. گاهی این بیماری به دلیل فشاری است که از مجرای گوارشی وارد می شود و در افراد مبتلا به یبوست شایع است.

بهبود واریس

توصیه های غذایی جهت بهبود واریس

یکی از عواملی که سبب فشار زیاد بر سیاهرگ ها می شود یبوست است که با درمان آن از طریق رژیم های غذایی از بروز این بیماری می توان جلوگیری کرد. مصرف مواد غذایی که پر فیبر هستند باعث می شود یبوست کاهش پیدا کند. غلات صبحانه سبوسدار، مرکبات، سبزیجاتی با برگ سبز، دانه های روغنی و ... برای بهبود واریس مؤثر هستند.

بهبود واریس

غلات صبحانه سبوس دار برای بهبود واریس

غلات سبوس دار مثل برنج قهوه ای و نان کامل از یبوست پیشگیری می کنند و با ایجاد مدفوعی نرم تر عبور آن را راحت  کرده و فشاری به سیاهرگ ها وارد نمی کنند، از این رو در بهبود واریس مؤثر هستند. وقتی میزان فیبر را افزایش می دهید میزان مصرف آب نیز باید افزایش پیدا کند، در غیر این صورت یبوست شدت بیشتری پیدا خواهد کرد.

سبزیجات برگ سبز جهت بهبود واریس

کلم بروکلی و بروکسل با تشکیل مدفوع از یبوست جلوگیری می کنند. در دوران بارداری نیز از آنجا که فیبر دریافتی افزایش می یابد همزمان با افزایش پروژسترون، روده بزرگ حرکات کندتری خواهد داشت که سبب افزایش ابتلا به یبوست خواهد شد و به همین دلیل بهتر است این موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

بهبود واریس

مرکبات و واریس جهت بهبود واریس

فلفل، توت فرنگی، گریپفروت و پرتقال از جمله میوه های دارای ویتامین سی هستند  که به استحکام کلاژن کمک می کنند و برای محافظت از دیواره عروق ضروری اند. اگر ویتامین سی در بدن کاهش یابد سیاهرگ های کوچک تخریب شده و در نتیجه واریس ایجاد می شود.

عصاره قره قاط جهت بهبود واریس

عصاره قره قاط دارای آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانیدین است که سبب می شود نشت خون از عروق افرادی که مبتلا به واریس هستند ،کاهش پیدا کند. این آنتی اکسیدان سبب ترمیم بافت همبند می شود که در دیواره سیاهرگ قرار دارد. با خوردن قره قاط شاهد اثری مشابه این آنتی اکسیدان خواهیم بود.

پرهیز از برخی مواد غذایی جهت بهبود واریس

برخی از مواد غذایی چون کیک ها، مارگارین، کره، شیرینی جات دارای چربی، بیسکویت و ... به دلیل داشتن مقدار زیادی انرِژی باعث می شوند ابتلا به چاقی و اضافه وزن افزایش پیدا کند. افرادی که وزن بالایی دارند باید آن را کاهش دهند تا چربی بر سیاهرگ فشار وارد نکند و ابتلا به واریس را افزایش ندهد. با ورزش های روزانه  مرتب قادر به سوزاندن کالری اضافی خواهید بود و وزن خود را کاهش خواهید داد.

جراحی واریس

راهکاری مؤثر برای درمان واریس عمل جراحی است. با توجه به توسعه روش های درمانی واریس، جراحی را مورد بازبینی قرار داده اند  اما با این حال باز به عنوان درمانی جدید جای خود را حفظ کرده است. میزان آسیب زایی و تهاجمی بودن جراحی به دلیل ایجاد روش های مدرن و بهره گیری از ابعاد جدید کمتر شده است. جراحی برای بهبود واریس اغلب بهترین گزینه است که در درمان سیاهرگ های خیلی بزرگ به کار می رود البته از آن برای درمان مویرگ و رگ های واریس کوچک نیز استفاده می کنند.

درمان سرپایی واریس

یکی از روش های بهبود واریس روش سرپایی با لیزر است  که علائم ظاهری آن نیز از بین خواهد رفت. رگ مبتلا با گرمای لیزر از بین خواهد  رفت و به بافتی اسکار تبدیل می شود. بافت اسکار ایجاد شده باعث بسته شدن رگ  خواهد شد که در نتیجه از خونرسانی خارج شده و از بین می رود. درمان با لیزر از روی پوست صورت می گیرد و برای آن دسته از واریس هایی که به حالت تارهای نازکی روی پوست می باشند و یا حالت شبکه ای دارند کاربرد دارد.

بهبود واریس