پیچ خوردگی ورید های سطحی در زیر پوست باعث ایجاد انواع واریس در بدن می شود. به دلیل گردش خونی غیر عادی در اندام های بدن ورید ها دچار اتساع غیر عادی و پیچ خوردگی می شوند که حالت زشت و نامناسبی به اندام می دهند و باعث به وجود آمدن انواع واریس در بدن می شوند. واریس عموما در اندام های تحتانی اتفاق می افتد و علت این اتفاق گرفتگی دریچه های لانه کبوتری در این اندام  هاست. مهم ترین علت ایجاد واریس در بدن، بی تحرکی است.در ادامه با انواع واریس و راه های درمان آن ها آشنا می شویم.

واریس ورید صافن بزرگ

یکی از انواع واریس، ورید صافن بزرگ نام دارد و رگی است که از مچ پا به کشاله ی ران متصل می شود. واریس ورید صافن به رگ های واریسی گفته می شود که بر روی شاخه ی اصلی ورید صافن یا انشعابات آن ایجاد می شود. ساق پا، قسمت بیرونی و پشتی ران ها نواحی از بدن هستند که به این نوع از واریس دچار می شوند.

انواع واریس

واریس ورید صافن کوچک

از انواع واریس می توان به واریس ورید صافن کوچک اشاره کرد. این نوع از واریس از قسمت بیرونی آشیل پا شروع شده و تا پشت زانو ادامه دارد و بیشتر در کنار واریس ورید صافن بزرگ دیده می شود. مچ پا و پشت زانو از نواحی هستند که به این نوع از واریس دچار می شوند.

انواع واریس

واریس عنکبوتی یا مشبک

رگ های واریسی عنکبوتی در ناحیه ای به اندازه ی 2 تا 3 میلی‌متر به صورت بیرون زدگی های بسیار ریز زیر پوستی، همانند یک توری پخش می شوند. واریس عنکبوتی بر‌آمده نیست و رگ های بسیار باریکی دارد. این یکی از انواع واریس است که در بین بانوان شایع تر است و در کل پا قابل مشاهده است اما در نواحی داخل زانو و خارج ران بیشتر دیده می شود.

انواع واریس

واریس متوسط

رنگ رگ ها در این نوع از واریس به کبودی می زند و کاملا قابل رؤیت است. رگ ها در زیر پوست برامده اند که در ابتدا شاید فقط از لحاظ زیبایی بیمار را دچار نگرانی کند، اما ممکن است بیماری وریدی مزمن باشد که در این صورت حتما باید آزمایش مخصوص انواع واریس گرفته شود و نوع آن مشخص شود. در غیر این صورت مشکلات جدی برای بیمار به وجود می آورد زیرا باعث می شود خون در رگ ها جمع شود و سمت قلب حرکت نکند. درمان واریس متوسط از طریق لیزر و اسکلروتراپی انجام می شود که جریان خون را در پاها برقرار می کند.

انواع واریس

واریس شاخه ای

واریس شاخه ای یکی از انواع واریس است که از واریس ورید صافن اصلی بزرگ منشعب می شود و به صورت رگ های تکه تکه و بر آمده است اما از رگ های صافن باریک تر است. واریس شاخه ای اغلب در زیر زانو ها دیده می شود.

انواع واریس

واریس شدید

واریس شدید یکی از انواع واریس است که بیماری های مزمن عروقی باعث ایجاد آن می شود و ظاهر بسیار بدی دارند. در صورتی که این رگ ها درمان نشوند مشکلات زیادی را به وجود می آورند و سلامتی فرد را در خطر می اندازند. زخم های پوستی، تورم شدید پوست، تغییر رنگ پوست و ضخیم شدن بافت پوست از جمله بیماری های مزمن عروقی هستند. واریس شدید پا حتما باید توسط متخصصین عروق درمان شود و نادیده گرفته نشود.

انواع واریس

واریس مرتبط با بارداری

از انواع واریس می توان به واریس مرتبط با بارداری اشاره کرد. در زمان بارداری مقدار خون بیشتری در بدن بانوان تولید می شود که به  این دلیل فشار زیادی به رگ های خونی وارد می شود و باعث ایجاد واریس در پا، اطراف لگن و ناحیه ی تناسلی می شود. یکی از بیماری های خطرناک برای خانم ها سندرم احتقان لگن است که بیشتر برای خانم هایی اتفاق می افتد که چند قلو باردار بوده اند. در کل احتمال ایجاد واریس برای کسانی که چند قلو باردارند، بیشتر است.

در کل زنان بیشتر از مردان به انواع واریس دچار می شوند البته سابقه ی خانوادگی نیز نقش مهمی دارد.

انواع واریس

درمان واریس

تشخیص و درمان انواع واریس بر عهده ی متخصصین است. امروزه درمان سرپایی واریس بسیاری از مشکلات و درد ها را در این زمینه کاهش داده است. درمان واریس به شدت آن بستگی دارد. جراحی واریس، استفاده از روش های تهاجمی از جمله راه های درمان واریس می باشد. برای درمان مویرگ می توان از لیزر، اسکلروتراپی، استفاده از جوراب های واریس، رادیو فرکانس داخلی و مینی فلبکتومی استفاده کرد.

درمان های خانگی نیز برای درمان این بیماری وجود دارد که شامل : ورزش، استفاده از گیاهان دارویی قره‌قاط و شاه‌بلوط هندی، استفاده از رژیم غذایی ضد التهاب، استفاده از روغن های اسانس و مراقبت از وزن  می باشند.