بسیاری از افرادی که شغل آنها به گونه ای است که در طول روز مدت زمان زیادی را ایستاده سپری می کنند، قطعا حداقل یکبار کلمه واریس به گوششان رسیده است. بیماری به ظاهر ساده ای که می تواند در دراز مدت آزار دهنده باشد و می توان از بروز آن جلوگیری کرد. در ادامه قصد داریم تا شما را با واریس و راه های درمان آن بیشتر آشنا نماییم.

واریس چیست؟

در واقع واریس یک اتساع غیر طبیعی و نوعی پیچ خوردگی در ورید های نزدیک به سطح پوست می باشد که معمولا در اندام های انتهایی مانند پا ها مشاهده خواهد شد. واریس ممکن است به صورت یک درد ناشناخته و نامشخص باشد که معمولا افراد به آن اهمیتی نمی دهند تا زمانی که به صورت واضح، از طریق اتساع و تورم وریدی خود را نشان دهد. این بیماری شایع به دلیل اختلال در عملکرد دریچه های لانه کبوتری که بر سر راه سیاهرگ ها قرار دارد ایجاد می شود که باعث شده تا خون به راحتی به سمت قلب برگشت نداشته باشد و در عروق باقی بماند و این تجمع ایجاد اتساع و تورم به همراه درد خواهد کرد.

واریس

عوامل ایجاد کننده

عوامل متعددی در واریسی شدن پاها نقش دارند که از مهمترین آنها می توان به ایستادن های طولانی مدت و بدون تحرک اشاره کرد که باعث تجمع بیش از حد خون در اندام های انتهایی بدن می شود. از دیگر عوامل می توان به مواردی از قبیل، چاقی، افزایش سن، افزایش فشار در حفره شکمی، انجام کار های سنگین، بارداری، صدمه به دیواره عروق و مصرف دخانیات اشاره نمود. در برخی مشاغل احتمال ابتلا به واریس بیشتر می باشد. شغل هایی مانند پرستاری، آرایشگری، جراحی، پاسبانی و غیره که مدت زمان زیادی از روز را ایستاده سپری می کنند احتمال ابتلا در واریس در آن ها بسیار بیشتر از دیگر افراد خواهد بود.

واریس

خانم ها بیشتر دچار واریس خواهند شد یا آقایان !

هورمون های زنانه در طی بارداری افزایش یافته که باعث شل شدن و به دنبال آن اتساع عروق خواهد شد. به دلیل همین تغییرات هورمونی معمولا خانم ها 3 تا 4 برابر ییشتر از آقایان در معرض واریسی شدن پاها خواهند بود. از دیگر دلایل می توان به افزایش فشار رحم و جنین به عروق های انتهایی اندام ها در طول بارداری اشاره نمود.

واریس

تاثیر جوراب واریس در پیشگیری و درمان این بیماری چگونه است؟

جوراب های واریس باید توسط متخصصین عروق تجویز شوند تا سایز و میزان تنگی آن ها متناسب با پیشرفت بیماری مشخص گردد. این جوراب ها که به منظور پیشگیری و درمان به کار برده می شوند در 4 سطح دسته بندی می شوند. سطح یک به منظور پیشگیری برای افرادی که به دلیل شغل و فعالیت روزانه خود احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. سطح دو برای افراد مستعد و در ابتدای واریس می باشد. سطح سه و چهار برای درمان و جلوگیری از پیشرفت آن می باشد و عارضه ناشی از آن را کاهش خواهند داد. این جوراب بهتر است در همان ابتدای صبح پوشیده شود و زمانی که دیگر لازم به ایستادن های مداوم نیست خارج گردد. 

درمان سرپایی واریس یا جراحی واریس

درمان های سرپایی که معمولا روش هایی غیر تهاجمی به منظور درمان مویرگ می باشند شامل موارد زیر می باشد:

1_ جوراب های واریس

2_ اسکلروتراپی: یکی از روش های رایج که توسط متخصص عروق انجام می شود و با تزریق محلولی به نام اسکلروزان باعث از بین رفتن مویرگ های آسیب دیده می شود که در نتیجه مسیر جریان خون به درون سیاهرگ سالم تغییر پیدا خواهد کرد.

3_ فوم اسکلروتراپی: تزریق اسکلروزان به صورت فوم به جای نوع مایع آن که عملکردی مشابه نیز خواهد داشت با این تفاوت که بازدهی نوع فوم بیشتر خواهد بود.

4_ لیزر: در این روش توسط تابش انرژی گرمایی، بافت عروق آسیب دیده از بین می رود.

5_ رادیوفرکوئنسی (RF)

از روش های تهاجمی می توان به جراحی اشاره کرد. در این روش ناحیه از عروق که دچار انبساط شده است برداشته می شود و دریچه لانه کبوتری که دچار اختلال شده است بسته می شود. این رو باید تنها توسط متخصصین عروق با مهارت بالا انجام شود. بهتر است به واریس به صورت جدی توجه شود چرا که به مرور زمان و پیشرفت آن می تواند مشکلاتی از قبیل نازک شدن پوست آن ناحیه، عفونت، کبودی و درد موضعی و یا حتی خونریزی را داشته باشیم.

واریس