یکی از بیماری های شایع اندام های تحتانی از قبیل پاها، ابتلا به نوعی مشکل عروقی به نام واریس می باشد. توجه داشته باشید که این بیماری به ظاهر ساده می تواند مشکلات جدی را برای شما ایجاد نماید. این در حالی است که می توان به راحتی از آن پیشگیری نمود و یا آن را درمان کرد و مانع پیشرفت بیماری شد.

بیماری واریس چگونه است؟

در بدن انسان عروق بسیاری از قبیل سرخرگ ها، سیاهرگ ها و مویرگ ها وجود دارند که بیماری واریس مربوط به سیاهرگ ها می باشد. وظیفه ی اصلی سیاهرگ ها، جمع آوری خون از اندام ها و بافت های بدن و انتقال آن به قلب می باشد. دریچه هایی به نام لانه کبوتری بر سر راه این عروق قرار دارند که مانع بازگشت خون از مسیر خود می شود. بیماری واریس با اختلال در دریچه های لانه کبوتری و تجمع خون در عروق سیاهرگ و در نتیجه اتساع آن ایجاد می شود.

چه مواردی در ابتلا به واریس نقش دارند؟

قطعا موارد بسیاری می توانید در واریسی شدن پاها نقش داشته باشند که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_ ژنتیک: افرادی که در خانواده آنها واریسی شدن پاها شایع می باشد، احتمال ابتلا به واریس در این افراد نسبت به دیگران بیشتر می باشد.

2_ بارداری: با توجه به تغییرات هورمونی در این دوره و همچنین افزایش وزن، به خصوص در ماه های آخر بارداری، احتمال واریس در خانم های باردار بالا می رود.

3_ ایستادن های طولانی در طول روز: اگر شغل شما به گونه ای است که باید مدت زمان زیادی را در طول روز ایستاده باشید، قطعا یکی از کاندیدای ابتلا به واریس خواهید بود.

4_ جنسیت زن: طبق تحقیقات انجام شده، به دلیل فاکتور های مختلف در خانم ها، از قبیل تغییرات هورمونی که در بازه های زمانی مختلف آن را تجربه می کنند، احتمال ابتلا به واریس در خانم ها تقریبا دو برابر آقایان می باشد.

5_ افزایش سن: یکی از موارد غیر قابل پیشگیری در واریسی شدن پاها، افزایش سن می باشد. چراکه با بالاتر رفتن سن، تغییراتی در جدار عروق ایجاد می شود که آن ها را برای واریسی شدن مستعد تر می نمایند.

واریس

واریس و خطراتی که شما را تهدید می کند

در صورت درمان نشدن واریس، مشکلات جدی و خطرناکی می تواند سلامتی شما را تهدید نماید.

1_ با گذشت زمان و اتساع هر چه بیشتر وریدها، عروق حساسیت بیشتری پیدا می کند و در صورتی که ناحیه واریسی در نقاطی مانند قوزک پا که در کفش ممکن است تحت فشار باشد، ایجاد شود ممکن است خونریزی داده و یا پا را زخم نماید. ایجاد زخم برای افراد دیابتی و خونریزی برای افرادی با مشکلات انعقادی، بسیار خطرناک می باشد.

2_ یکی از مهمترین عارضه های واریس، تشکیل ترومبوز یا همان لخته می باشد. گاهی لخته ها می توانند جابجا شوند و از طریق خون، خود را به ریه ها و حتی مغز برسانند یا باعث انسداد عروق شوند و مشکلات جدی مانند ترومبو آمبولی و یا حتی مرگ را ایجاد نمایند.

3_ به دلیل اختلال در عملکرد دریچه های لانه کبوتری و به دنبال آن تجمع خون در نواحی تحتانی، فرد مبتلا به واریس ممکن است دچار ادم ( تورم) در پاها شود. در صورت پیشگیری از ابتلا به واریس و یا درمان آن در مراحل ابتدایی، می توان از ابتلا به عارضه های نام برده شده جلوگیری نمود.

واریس

پیشگیری از ابتلا به واریس

در صورتی که فعالیت های روزانه شما به گونه ای است که باید مدت زمان زیادی را ایستاده باشید، به توصیه های زیر توجه نمایید:

1_ استفاده از جوراب واریس مناسب در کل مدت روز

2_ در زمان های استراحت سعی کنید برای مدت زمانی هر چند کوتاه، پاهای خود را به دیوار تکیه داده و بالا نگه دارید.

3_ هر 30 دقیقه یک بار، در صورت ساکن ایستادن، اندکی قدم بزنید.

4_ عضلات پای خود را منقبض و منبسط کنید. این کار باعث تحریک سیاهرگ های پا می شود و از واریسی شدن پاها پیشگیری می کند.

واریس

درمان واریس

معمولا بیشتر روش ها به صورت درمان سرپایی واریس می باشند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. استفاده از جوراب واریس می تواند به درمان مویرگ های آسیب دیده بسیار کمک کند. در صورت پیشرفت بیماری و عدم پاسخ به درمان های سرپایی، از جراحی واریس که یک روش تهاجمی است استفاده می شود. که در این روش سعی می شود تا بخشی از عروق اسیب دیده برداشته شده و مسیر رگ باز شود.

واریس